Wybór odpowiedniego aparatu do fizykoterapii jest ważny. Dobrej jakości urządzenie będzie nie tylko służyło przez wiele lat, ale również skutecznie leczyło zmiany patologiczne tkanki nerwowo-mięśniowej pacjenta.

Efekty będą uzależnione od rodzaju i natężenia użytego prądu. Jakie zatem urządzenie będzie najlepsze? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając aparat do ultradźwięków koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty jak ergonomia urządzenia, wszystkie jego dodatkowe funkcje, a także możliwość swobodnego przenoszenia z miejsca na miejsce. Kluczową rolę będą odgrywały również parametry urządzenia, a także wysokość ceny, która powinna być dostosowana do wszystkich możliwości aparatu do ultradźwięków oraz jakości jego wykonania. Istotną rolę będzie również odgrywał producent i awaryjność jego sprzętu. 

Do czego służy aparat do ultradźwięków? 

Aparat do ultradźwięków uznawany jest za podstawowe wyposażenie w zakresie fizykoterapii, a dokładnie elektroterapii. Sama elektroterapia to dział fizykoterapii, który w procesie leczenia wykorzystuje prąd stały, a także prądy o średniej oraz niskiej częstotliwości. W ten sposób możliwe jest leczenie wszelkiego rodzaju stanów patologicznych tkanki nerwowo-mięśniowej. Oprócz tego aparat do ultradźwięków w elektroterapii pozwala na polepszenie krążenia w miejscu, w którym przepływ krwi jest utrudniony, co prowadzi do szybszej regeneracji tkanek. 

Efekty leczenia aparatem do ultradźwięków są niezwykłe. W procesie leczenia zmniejsza się ból, a także zwiększa się zakres ruchu stawów oraz siła mięśniowa. Dlatego też wybór odpowiedniego sprzętu do elektroterapii jest istotny, aby w jak najlepszy sposób przeprowadzić leczenie, doprowadzając do ustania problemu pacjenta. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze aparatu do ultradźwięków? 

Głowica w aparacie do ultradźwięków – na co zwrócić uwagę? 

Głowica aparatu do ultradźwięków jest uznawana za najważniejszą część całego urządzenia. Wybór sprzętu w dużej mierze powinien zatem zależeć od jej wielkości, która powinna być dostosowana do rodzaju zabiegów, jakie będziemy przeprowadzać. Głowica jest również najmocniej używanym elementem całego aparatu, stąd też powinna być doskonale wykonana, aby mogła posłużyć jak najdłużej. 

Aparat do terapii ultradźwiękami

W sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą sprzętu do fizykoterapii można znaleźć wiele rodzajów głowic, o kilku rozmiarach. W praktyce najłatwiej jest dostać głowice w powierzchni od 1 do 5 centymetrów kwadratowych. Jaki rozmiar głowicy do poszczególnych partii ciała? Najmniejsze są wykorzystywane do drobnych części ciała jak nadgarstek i łokieć. Jednak ze względów praktycznych fizykoterapeuci decydują się na głowice 5 centymetrowe. 

Jakie parametry w aparacie ultradźwiękowym są istotne? 

Wybierając aparat do ultradźwięków należy zwrócić uwagę na ich parametry. W przypadku aparatu ważną rolę odgrywa tzw. efektywna powierzchnia emisji energii głowicy (Efective Radiation Area). Przed zakupem warto upewnić się czy ERA jest równa powierzchni głowicy, gdyż w innym przypadku efekty zabiegu nie są takie, jakie można by oczekiwać. Powierzchnia ERA powinna być jak największa, aby skuteczność zabiegu była na wysokim poziomie. 

Innym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę jest ciężar głowy ultradźwiękowej. Z racji tego, że zabiegi fizykoterapii trwają nawet go kilkunastu minut i nierzadko terapeuta przeprowadza je przez cały dzień, głowica powinna być na tyle lekka, aby bez problemu nią manewrować przez ten czas. Waga urządzenia ma również szczególne znaczenie, jeśli pragniemy posiadać sprzęt mobilny. Stacja urządzenia także nie może być zbyt ciężka, aby móc ją przenosić z miejsca na miejsce, bez zbędnego męczenia się. 

Na jakie parametry jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na możliwość ustawienia trybu pracy na ciągły lub przerywany. Istotna jest także dawka mocy, która wyrażana jest w W/cm2. Zmiana częstotliwości głowicy będzie miała znaczenie podczas codziennej pracy, dlatego warto wybrać urządzenie o 1 do 3,5 MHZ. Do ważnych parametrów zalicza się także współczynnik wypełnienia, określany mianem Duty Cycle

Jaki aparat ultradźwiękowy wybrać? 

Podczas wyboru specjalistycznego sprzętu do fizykoterapii warto wybrać taki sprzęt, który będzie odpowiadał charakterowi naszej pracy. Istotne, aby posiadał odpowiednie parametry oraz był wysokiej jakości, aby mógł doskonale pełnić swoją funkcję podczas terapii.