Kratki kominkowe są zdecydowanie niezbędnym elementem kominka, tak by ten mógł w pełni sprawnie pracować i ogrzewać dom. Wiele osób nie wie, jakie kratki wybrać, tak by pasowały do kominka i nie szpeciły go. Dzięki kratkom kominkowym doprowadzane jest powietrze, w to miejsce, gdzie znajduje się wkład kominkowy. Powietrze to ulega nagrzaniu się, po czym rozprowadzane jest po pomieszczeniu, grzejąc pomieszczenie. Warto także wiedzieć, że kratka kominkowa chroni także sam wkład kominkowy, którego temperatura nie może przekroczyć pewnej ilości stopni. Wiedząc to wszystko, trzeba zastanowić się, jakie kratki kominkowe będą najlepsze dla kominka nowoczesnego? I jak można je wybrać?

Kratki kominkowe, które są zamontowywane w kominkach nowoczesnych, powinny być nie tylko użyteczne, ale także ładne i estetyczne. Przed zakupem jakiejkolwiek kratki kominkowej, kupujący powinien wiedzieć, że takie kratki powinny być wykonane z metalu, który byłby zabezpieczony specjalną farbą. Warto wiedzieć także to, że zalecane jest wbudowanie w samym kominku aż trzech kratek.

Pierwszą kratką kominkową, jest ta wlotowa, która znajduje się w dolnej części kominka. To dzięki niej do kominka jest dostarczane powietrze, przez co umożliwiony zostaje proces spalania. Drugą kratką kominkową, jest kratka wlotowa, ale znajdująca się w dolnej części kominka. To jej zadaniem jest to, aby nagrzane powietrze zostało wyprowadzone z okapu. Jest także i trzecia kratka kominkowa, którą montuje się na dużej wysokości, niecałe pół metra nad sufitem. Dzięki niej masz pewność, że nie stracisz zbyt dużej ilości ciepła, przy jednoczesnym niedopuszczeniu do tego, by sufit zbyt mocno się nagrzewał. Ta kratka świetnie działa na cyrkulację powietrza.

Jakie kratki kominkowe są dostępne na rynku?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kratek kominkowych – zaczynając od tych tradycyjnych, aż po nowsze, bardziej estetyczne i lepiej nadające się do nowoczesnych, eleganckich kominków. Do wyboru jest naprawdę sporo zarówno wzorów, jak i kolorów. Kratki będą więc świetnie pasować niemal do każdego rodzaju wnętrza w jakim się znajdą. Osoby, które muszą zainwestować w kratki, nie muszą obawiać się tego, że będą one nieestetycznie odcinać się od reszty domu.

W sklepach można znaleźć zarówno kratki w stylu rustykalnym, jak też i kratki całkowicie białe, które są wyposażone w żaluzje. Oprócz tego można znaleźć kratki miedziane, kremowe czy czarne. Oprócz tradycyjnych kratek można znaleźć także takie modele, które umieszcza się w narożnikach, dzięki czemu są one niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią widoku kratek.

 

nowoczesny kominek

Co jeszcze warto jest wiedzieć o kratkach kominkowych?

Najbardziej standardowe wymiary kratek kominkowych, to 11×11, 11×17, 11×24, 11×32, 11×42, 17×17, 17×30, 17×37, 17×49 i 22×22 – oczywiście wszystko mierzone w centymetrach. A w jaki sposób odbywa się montaż takich kratek kominkowych? Dwie najczęściej wybierane opcje, to klej oraz wkręty. To właśnie w ten sposób najłatwiej i najtrwalej można wmontować kratki do swojego kominka. Inne sposoby są mniej stosowane przez posiadaczy kominków.

Kratki kominkowe są niezwykle ważne dla każdego, kto posiada w swoim domu kominek. W każdym kominku powinny być zamontowane przynajmniej trzy kratki, dzięki którym cały proces ogrzewanie będzie przebiegał szybciej, sprawniej i przede wszystkim bardziej bezpiecznie.

Nie trzeba obawiać się o estetykę, wybierając kratki kominkowe, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele pięknych i estetycznych modeli, które pasować będą do różnego rodzaju wnętrz. Kratki występują w różnych stylach, kolorach i wielkościach, dlatego pewne jest to, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W dobrym sklepie z urządzeniami grzewczymi takim jak Bofoco będziesz w stanie znaleźć takie kratki kominkowe, które spełnią wszystkie twoje wymagania i będą zarówno użyteczne, jak i po prostu ładne. Dobrze jest inwestować w coś, co pasuje do wnętrza domu i jeszcze pomaga w jego ocieplaniu!