Zabawki kupujemy dzieciom i otaczamy je nimi już od pierwszych dni życia dziecka. Towarzyszą im przez całe dzieciństwo, z niektórymi ulubionymi maskotkami nie rozstają się przez długie lata. Wszyscy lubimy dostawać prezenty a dzieci najbardziej cieszą się z zabawek. Ważne jest, aby kupować dzieciom odpowiednie zabawki, odpowiednie do ich wieku, zainteresowań. W sklepach półki uginają się od ogromu zabawek, czasami trudno dokonać wyboru. Nie należy kierować się wyłącznie ceną zabawek, trzeba także zwracać baczną uwagę, na jakość zabawek, z czego są wyprodukowane, czy posiadają certyfikaty.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Certyfikaty i atesty gwarantują, że produkt jest odpowiedniej jakości. Nie sposób znać wszystkich symboli, które mogą być na zabawkach, ale jeden z nich jest szczególnie ważny. Jest to Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny, który oznacza, że produkt przeszedł pozytywnie wszelkie testy, którym poddali go specjaliści, czyli jest bezpieczny dla dziecka. Wszystkie zabawki, które trafiają na rynek w państwach Unii Europejskiej, powinny spełniać unijne standardy bezpieczeństwa. Dla małych dzieci warto kupować zabawki kreatywne. Dwu, trzylatkom kupujmy różne klocki, puzzle, instrumenty muzyczne, wszelkiego rodzaju labirynty i układanki. Zabawkami kreatywnymi chętnie bawią się także przedszkolaki. Ale dla nich odpowiedniejsze będą pieczątki, stempelki, różne teatrzyki, sprzęt gospodarstwa domowego, mały lekarz, majsterkowicz, masy plastyczne, ciastoliny, pucholiny. Każda zabawka powinna nie tylko bawić, ale również wspierać rozwój i edukację dziecka. Niektóre dzieci cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej. Mają na przykład problem z samodzielnym jedzeniem, koordynacją, nadwrażliwość słuchową lub dotykową lub za małą wrażliwość na różne bodźce. Dla takich dzieci będą potrzebne zabawki sensoryczne. Możemy kupić zabawki sensoryczne poprawiające czucie, na przykład krążek do rehabilitacji dłoni.

liger_sklep

Krążek posiada na powierzchni wypustki, dzięki którym pobudza receptory ruchowe dłoni. W sklepach dostępne są kwadraty sensoryczne, piasek kinetyczny, poduszeczki dotykowe, poduszeczki fakturowe, sensoryczne żelowe kąpiele do zabawy w wannie, które składają się z dwóch proszków. Pierwszy, po dosypaniu do wody, zamienia się w kolorową, żelową substancję, która zapewnia fantastyczną zabawę w wannie i jednocześnie spełnia walory sensoryczne. Proszek w wodzie staje się o wiele cięższy, przez co zamienia wodę w żel w kilka minut. Jeżeli chcemy zakończyć zabawę to dosypujemy drugi proszek i znów mamy postać płynną. Żel jest nieszkodliwy dla skóry, przebadany dermatologicznie, dostępny w kilku kolorach. Bardzo ciekawą zabawką jest sprytna plastelina magnetyczna. Jej subtelne drgania rozjaśniają umysł. Plastelina przy kontakcie z magnesem nagle ożywa. Posiada szereg nietypowych właściwości, dzięki którym jest niezapomnianą zabawką edukacyjną. Potrafi skakać jak piłka, rozciągać jak guma do żucia, rozbijać jak porcelana i rozrywać jak papier. Dostępna jest w dwóch kolorach- malinowym i srebrnym. Zestaw składa się ze 100 gram plasteliny i magnesu.