Narkomania to problem społeczny, do którego doprowadza wiele czynników. O ile alkohol czy nikotyna to substancje, które możemy legalnie kupować i ich użytkować, o tyle narkotyki pozostają substancjami nielegalnymi, nie dopuszczonymi do obrotu przynajmniej w naszym kraju. Co więcej, nie każdy staje się uzależnionym od alkoholu i nikotyny. Z kolei każdy kto choć raz spróbuje narkotyków, wchodzi na postępującą ścieżkę uzależnienia, z której nie ma odwrotu. Jedynym sposobem na powrót do normalnego funkcjonowania i metodą na uniknięcie całkowitego wyniszczenia organizmu, jest podjęcie specjalistycznego leczenia.
Osoba uzależnione przez długi czas może nie zauważać, że ma problem. Przyczyną zażywania narkotyków jest chęć spróbowania czegoś nowego, przypodobania się grupie i tym podobne czynniki. Dana osoba żyje w przekonaniu, że bierze nie dlatego, że musi, lecz chce i może. Upiera się, że może przestać w dowolnej chwili, a nie robi tego tylko ze względu na brak chęci zerwania z nałogiem. Narkotyki bardzo szybko powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne. Wprowadzają w stan euforii i odprężenia bądź też pobudzają. Różne substancje wykazują odmienne działanie. Każdy z nas chce czuć się dobrze i niekiedy szuka sposobu na całkowite oderwanie się od codziennego życia i nawarstwiających się problemów. Niektórzy rozrywki i tej rzekomej wolności upatrują niestety w narkotykach. Substancjach psychoaktywnych, których z czasem organizm potrzebuje coraz więcej, by budować poczucie zadowolenia. Narkoman wpada więc w pułapkę, wciąż nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji. Jest w stanie wiele poświęcić dla kolejnej działki. Nie tylko względem finansów, ale i życia prywatnego oraz zawodowego. Zamyka się w swoim pozornie szczęśliwym świecie i oddaje uciechom stanu narkotykowego.
Będąc na tym etapie koniecznością staje się specjalistyczne leczenie w ośrodku odwykowym. Pierwszym etapem jest przeprowadzenie detoksykacji. Ta zostaje poprzedzona dokładnymi badaniami, by określić, jakie narkotyki znajdują się w organizmie oraz, w jakiej ilości. W ten sposób można dobrać odpowiednią formę leczenia. Skuteczną, ale i bezpieczną dla pacjenta. Jednocześnie stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię ukierunkowaną na łagodzenie nieprzyjemnych i bolesnych objawów głodu narkotykowego oraz zespołu odstawienia.
Niezbędne jest leczenie pod okiem lekarzy i całodobowa opieka, ponieważ objawy zespołu odstawienia zagrażają zdrowiu oraz życiu pacjenta. Poza dolegliwościami bólowymi, nierzadko pojawiają się wymioty, biegunki, drżenie, zaburzenia koordynacji ruchowej, a do tego nawet paranoje, halucynacje i omamy. Po całkowitym odtruciu organizm zaczyna normalnie funkcjonować i wraz z uzupełnianiem płynów, witamin, mikroelementów fizjologia wyrównuje się. Uzależniony jednak dopiero wkracza na drogę wychodzenia z nałogu, gdy jest poddawany profesjonalnej terapii psychologicznej. Zajęciom grupowym oraz indywidualnym i leczeniu, które zostaje dostosowanie indywidualnie do każdego pacjenta.