Marzysz o lepszych zarobkach? Masz dosyć swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania i chcesz coś zmienić w swoim życiu?

Kochasz nowe doświadczenia i nie lubisz rutyny? A może po prostu masz dosyć Polski?

Nie ważne co Tobą kieruje, aby zmienić miejsce zamieszkania. Warto bowiem rozpocząć nowy rozdział życia w jednym z największych miast, łączącym w sobie nowoczesność z pięknymi zabytkami oraz dziedzictwo kulturowe z przyszłością.

Berlin, bo o nim właśnie mowa, stoi przed Tobą otworem. Oferuje przy tym możliwości, o których być może nigdy wcześniej nie myślałeś. Lista korzyści jest naprawdę długa. Oto kilka przykładowych, które sprawiają, że życie w Berlinie nabiera nowego wymiaru.

Niskie koszty życia, wysokie zarobki – przepis na spokojne życie na wysokim poziomie

Pomimo wielkości i prestiżu Berlin jest naprawdę tani. Na pierwszy rzut oka, może wydawać się inaczej. Jednym z powodów jest nasze przyzwyczajenie, jakoby stolica kraju należała do jednych z droższych miast.

Również po przeliczeniu kwot widocznych w sklepach na złotówki ceny są wyższe. Nie jest to jednak prawidłowe podejście. Należy wziąć pod uwagę różnice w zarobkach na tych samych lub podobnych stanowiskach w Niemczech i Polsce.

Przyjmując taką perspektywę, łatwo dostrzec, że Berlin nie charakteryzuje się drożyzną. Większość produktów czy usług, nie różni się znacznie od ich polskich cen. Mieszkańcy Warszawy twierdzą nawet, że życie w stolicy jest takie samo, a niekiedy droższe niż w Berlinie.

Transport po mieście

Wykolejenie tramwaju, autobus stojący w korku czy opóźnienia pojazdów – tego na pewno nie doświadczysz w Berlinie. Jest to miasto skomunikowane w idealny sposób. S-bahny, U-bahny oraz wiele środków transportu miejskiego pozwalają na sprawne dotarcie do najdalszych zakątków miasta w maksymalnie godzinę.

Jeżeli jednak nie lubisz tłoku – nic strasznego. Berlin posiada bogatą ofertę ścieżek rowerowych, w każdej części miasta. Żartobliwie mówi się, że właśnie rowerzyści rządzą miastem. Jest ono przyjazne dla tego nie emisyjnego środka transportu, który gwarantuje także niezależność. Mnogość i sprawność komunikacji miejskiej oraz ścieżek dla rowerów, a także racjonalne umiejscowienie ważnych miejsc powoduje, że jedno z największych miast Europy sprawia wrażenie niewielkiego.

Wielokulturowość i przysłowiowy „język wroga”

Otwartość Niemców na inne kultury, poglądy, przekonania czy kraje znana jest nie od dziś. Będąc mieszkańcem Berlina łatwo można tego doświadczyć. Obok rodowitych mieszkańców można spotkać osoby z niemalże wszystkich kontynetów i krajów. W Berlinie krzyżują się szlaki, kultury, religie i przekonania. Jest to miasto wolności słowa i wyborów. Oprócz tego w powietrzu unosi się zapach dań z kuchni całego świata.

Mieszkając w Berlinie możliwe jest podróżowanie po całym świecie. Wszystko za sprawą właśnie restauracji, które oferują szeroką gamę dań. Wielokulturowość jest wielką wartością tego miasta. Pokazuje ono, że pomimo tak wielu różnic i innych zwyczajów możliwe jest pokojowe życie obok siebie w duchu przyjaźni i zgody.

Wiele osób obawia się wyjazdu do Niemiec, przez nieznajomość języka. Niemcy jednak nie wymagają od obcokrajowców znajomości, ich niełatwego zresztą, sposobu porozumiewania się. Do znalezienia pracy, załatwienia wielu spraw i zamieszkania w Berlinie wystarczy znajomość języka angielskiego. Dzieje się tak również dzięki osobom z tak wielu zakątków świata. Oczywiście znajomość niemieckiego okazuje się pomocna, jednak czy języka da się nauczyć lepiej w inny sposób niż poprzez praktykę?

mieszkanie w berlinie

Internet w Berlinie

Niskie koszty życia o których wcześniej wspomniano, dotyczą także dostępu do Internetu. Nigdzie indziej, jak właśnie w jednym z największych miast w Niemczech, szybkie łącze nie jest wyłącznie obietnicą operatorów. Szeroki wybór na rynku pozwoli na znalezienie najlepszej oferty, czyli dopasowanej do konkretnych oczekiwań.

Korzystny pakiet Mbit/s, krótki czas ładowania i pobierania, atrakcyjna cena – to podstawowe warunki podczas poszukiwania. Internet w Berlinie gwarantuje każdy z tych warunków zarówno w przypadku Internetu mobilnego, jak i stacjonarnego.

Ceniąc sobie stałe łącze w miejscu zamieszkania, idealnym rozwiązaniem będzie Internet Kablowy, DSL oraz nowszy jego odpowiednik VDSL. Ten ostatni oferuje o wiele większą prędkość, jednak skorzystanie z niego możliwe jest wyłącznie w większych miastach w tym właśnie w Berlinie.

Jeżeli jednak ciekawszą opcją wydaje się Internet mobilny – nic straconego. Również i jego oferty znajdziesz na niemieckim rynku operatorów. Decydując się na niego, będąc mieszkańcem stolicy, zyskuje się dodatkową prędkość, charakterystyczną dla łącza LTE.