Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej grupy osób – jest to sposób, w który organizm odpowiada na nadmierne przeciążenie pracą, niestety jednak wciąż wiele osób nie szuka pomocy w związku z tym problemem. W poniższym artykule przybliżamy najczęstsze objawy i przyczyny wypalenia zawodowego, a także podpowiadamy, jak sobie z nim radzić i wyjaśniamy, czy można otrzymać L4 w związku z wypaleniem zawodowym.

Wypalenie zawodowe – skąd się bierze?

Do wypalenia zawodowego dochodzi najczęściej wtedy, gdy wykonywane przez siebie obowiązki zawodowe angażujesz się emocjonalnie. W wielu przypadkach wynika to z charakteru i chęci wykonywania powierzonych zadań jak najlepiej, lecz są też zawody, w których odcięcie emocji od zawodowych spraw jest praktycznie niemożliwe – mowa tutaj o zawodach medycznych, psychologach, policji, straży pożarnej i innych, wymagających nierzadko ratowania życia lub nawet ryzykowania własnym, czy też zawodów wymagających pracy z emocjami pacjentów.

Inne przyczyny obejmują długotrwały stres, konflikty z przełożonymi i współpracownikami, a nierzadko także długotrwałe wykonywanie tych samych obowiązków bez perspektywy rozwoju i pracoholizm.

Jakie są najczęstsze objawy wypalenia zawodowego?

Do typowych sygnałów zalicza się m.in.:

  • kłopoty z koncentracją,
  • chroniczne zmęczenie,
  • cynizm w stosunku do najbliższego otoczenia,
  • wycofanie z życia rodzinnego i towarzyskiego,
  • ryzyko sięgnięcia po używki,
  • wahania nastroju,
  • brak wiary we własne możliwości.

Postępujące wypalenie zawodowe powoduje problemy w relacjach z otoczeniem, a także podnosi ryzyko wystąpienia chorób psychosomatycznych. Drastycznie spada również poczucie własnej wartości, przestajesz doceniać swoje własne kompetencje i osiągnięcia.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Ustal granice

Wiele zawodów cechuje się wykonywaniem zadań “na już” lub na słynne “wczoraj”. Aby uniknąć takich sytuacji, postaraj się realnie oszacować swoje możliwości – przeanalizuj, ile czasu zabierają Ci podobne zlecenia i oceń, czy jesteś w stanie przyjąć kolejne zadanie do wykonania. Uwzględnij w tym rozrachunku również sprawy prywatne i czas na odpoczynek.

Przemyśl, w jakim zawodzie możesz się wykształcić

Wiele osób wpada w pułapkę zaangażowania i nie chce specjalizować się w nowym zawodzie od początku. To dosyć zrozumiałe, istnieje jednak dużo kursów, dzięki którym możesz szybko zdobyć niezbędne kompetencje i wyspecjalizować się nawet w dziedzinie dosyć mocno powiązaną z Twoją branżą, tyle że tym razem może to być coś, co jest dużo bardziej zgodne z Twoimi zainteresowaniami.

Zajmij się sprawami niezwiązanymi z pracą

Łatwo to powiedzieć, lecz wciąż istnieją aktywności, które lubisz, a które nie mają nic wspólnego z obowiązkami zawodowymi. Postaraj się znaleźć na nie choć chwilę i nie miej w związku z tym wyrzutów sumienia – inne sprawy mogą chwilę poczekać. Jeśli możesz, postaraj się wziąć urlop. Wyłącz w tym czasie służbowy telefon, nie sprawdzaj poczty – niech to będzie czas, w którym absolutnie nie zajmujesz się sprawami firmy.

Nie obiecuj niemożliwego

Jest to pułapka, w którą często wpadają perfekcjoniści – pracują długo nad jednym projektem bez końca, podczas gdy inne czekają na realizację zbyt długo. Pozwól sobie na zrobienie po prostu dobrze – staraj się, lecz spróbuj zaakceptować to, że projekt może mieć niewielkie niedociągnięcia i mimo to wciąż być uznany za dobry.

Czy jest możliwe uzyskanie zwolnienia lekarskiego w związku z wypaleniem zawodowym?

Pojawiły się jakiś czas temu informacje, według których od tego roku miała zaistnieć możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego w związku z wypaleniem zawodowym. Wiąże się to z faktem wpisania wypalenia zawodowego na listę ICD-11 (International Classification of Disease), sporządzoną przez WHO. Powstaje jednak problem prawny, jako że w Polsce wciąż obowiązuje klasyfikacja ICD-10, a wprowadzenie klasyfikacji ICD-11 pociągałoby za sobą konieczność wprowadzania zmian w prawie, które jak na razie nie są planowane.

W opinii ekspertów wypalenie zawodowe jest umieszczone w klasyfikacji obok stresu związanego z utratą bądź zmianą pracy, co oznacza, że uznanie wypalenia za chorobę uprawniającą do uzyskania L4 mogłoby pociągać za sobą konieczność uznania stresu związanego z innymi sprawami zawodowymi za kolejne uprawnienie do takiego zwolnienia, dlatego też najprawdopodobniej rozwiązanie to nie wejdzie w życie.

Jeśli jednak Twój stan jest na tyle poważny, że wymagasz konsultacji lekarskiej, postaraj się o wizytę u renomowanego lekarza psychiatry, jako że ma on uprawnienie do wystawiania zwolnień lekarskich. Wpisz w wyszukiwarkę “psychiatra Jelenia Góra” i uzyskaj zwolnienie – pracodawca nie musi wiedzieć, że jest ono brane z powodu wypalenia zawodowego.