Czy istnieją jakieś zasady, regulujące to, kiedy można postawić pomnik po pogrzebie? Okazuje się, że poniekąd tak. Przy czym nie są to sztywne reguły, lecz raczej porady, dotyczące kwestii technicznych, związanych z montażem pomnika. Obok tego znajduje się też kilka kwestii religijnych. Zatem, kiedy jest najlepszy czas na montaż pomnika?

Stawianie nagrobka – na co zwrócić uwagę?

Biorąc pod uwagę sprawy techniczne, wiele zależy od rodzaju grobu oraz tego, czy będzie on mieścił jedną, czy kilka osób. Wyróżniamy dwa główne rodzaje grobów: groby murowane oraz ziemne. Groby murowane zapewniają solidną podstawę pod nagrobek, zatem można go ustawiać już po dwóch tygodniach od pogrzebu. Z kolei, jeśli decydujemy się na grób ziemny, należy poczekać kilka miesięcy. Najczęściej podawany przedział czasowy to od 3 do 6 miesięcy. Chodzi o czas na zagęszczenie się ziemi, w przeciwnym razie mogłoby dojść do osuwania się nagrobka. Niektórzy kamieniarze mają w swojej ofercie usługi fachowego zagęszczania i ubijania ziemi, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którym zależy na czasie.

Inną sprawą do rozważenia jest też to, czy od razu chcemy zamówić grób rodzinny, czy też mowa jednak o klasycznym, pojedynczym grobie. Chodzi o to, że występują znaczące różnice w procesie montażu nagrobków stałych i tych, które będą przeznaczone do demontażu i ponownego założenia w razie kolejnego pogrzebu.

Kolejnym aspektem jest pogoda. Wszelkie prace montażowe muszą być wykonywane przy dodatnich temperaturach, inaczej może dojść do technicznych komplikacji. Zatem, jeśli pogrzeb przydarzył się zimą, należy poczekać aż do wiosny.

Ci, którzy biorą pod uwagę kwestie związane z wiarą, powinni wiedzieć, iż według społeczności rzymsko-katolickiej nie stawia się nagrobka wcześniej niż miesiąc po pogrzebie i później niż rok od śmierci. Popularnym zwyczajem jest stawianie pomnika na pierwszą rocznicę.

Z jakimi kosztami należy się liczyć, wybierając pomnik?

grobowiec w krakowieKoszty postawienia nagrobka mogą się mocno wahać, a wiele zależy od wyboru firmy. Inny przedział cenowy znajdziemy w lokalnej firmie o niskiej konkurencyjności, a inne w firmach znanych powszechnie w całej Polsce. Jeśli nie mamy pełnego zaufania do firmy lokalnej, lepiej zdecydować się na drugi wariant. Firmy bardziej znane mają większą konkurencję na rynku, a to oznacza, że muszą dołożyć większych starań o to, by przyciągnąć i zatrzymać u siebie klientów poprzez korzystną ofertę.

Wybór pomnika nie taki prosty

Reasumując, to, w jakim czasie od pochówku możliwe będzie postawienie pomnika, zależy od wielu czynników. Ważny jest rodzaj ziemi, co decyduje o tym, jak szybko ulegnie ona zagęszczeniu. Według wiary katolickiej pomnik nie powinien być postawiony później niż rok po śmierci, nie jest to jednak niepodważalna reguła. Wiele zależy od wybranego rodzaju grobu oraz aktualnej pory roku, a ściślej, panujących temperatur.

„Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia

„Kamieniarz” Sp. z o.o. to firma, która zajmuje się tworzeniem blatów z kamienia na wymiar. Zamówienia są realizowane na terenie Polski i Niemiec. Klienci mają do wyboru między innymi marmur, granit i konglomerat kwarcytowy. Produkty oferowane przez firmę „Kamieniarz” Sp. z o.o. z pewnością wniosą niepowtarzalny klimat do wnętrza, a konglomerat stanowić będzie ciekawą alternatywę dla klasycznych blatów.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl