W każdej, nawet z pozoru bardzo dobrze zgranej rodzinie zdarzają się zatargi i problemy wynikające z relacji. Wynika to ze specyfiki tej podstawowej grupy społecznej.

Szczególnie narażone na sytuacje konfliktowe są rodziny z dziećmi bowiem może tam dochodzić do eskalacji zachowań wynikających z podświadomych sygnałów. Psycholodzy wskazują na to, że konflikty czy kłótnie mogą być dobre dla całej jednostki zwanej rodziną. Mobilizują one naturalne więzi i utrwalają powstałe uczucia do poszczególnych członków systemu. Jednak zdarza się czasem, że kłótnie czy waśnie mogą przybrać patologiczną formę i wtedy może dojść do utrwalenia nieprawidłowych wzorów rzutujących na relacje a także rozwój dzieci.

Terapia u psychologa dla rodziny

W niektórych przypadkach, nieodzownym sposobem okazuje się skorzystanie z usług psychologa, który prowadząc terapie całego systemu może doprowadzić do jego uzdrowienia. Używając różnych metod specjalista chce przywrócić równowagę i pokazać każdemu jego miejsce w rodzinie. Nie bez powodu każdy z nas ma swoje ukryte wzorce, które są skrywane głęboko w podświadomości. Psycholog pomoże je obejrzeć w innym świetle i uświadomić je sobie, co już przynosi wyczekiwaną ulgę.

W szczególności warto skorzystać z ofert dyplomowanych terapeutów, którzy specjalizują się w terapii zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Często przy okazji takich spotkań wychodzą sprawy głębsze, czyli takie, które są sukcesywnie pomijane przez członków rodziny a stanowią nierozwiązany konflikt. Wtedy należy przeprowadzić głęboką analizę emocji i stanów emocjonalnych wszystkich członków rodziny, aby pomóc uratować jej funkcjonowanie.

psycholog dziecięcy świdnica

Jednak zazwyczaj terapia przynosi skutek już po krótkim czasie jej prowadzenia co bardziej mobilizuje klientów do uczęszczania na sesje. Nie bez powodu psychologowie bywają nazywani lekarzami dusz – w tym przypadku leczą nieprawidłowy system (rodzinę) i przywracają jej równowagę.

Psycholog dziecięcy

Terapia osób dorosłych znacznie różni się od terapii psychologicznje dla młodszych pacjentów. W obu przypadkach jest to trudna, długa droga, której często towarzyszą próby otwierania się pacjenta. Leczenie dzieci na drodze psychoterapii nie jest ani łatwiejsze, ani trudniejsze. Maluchy mogą borykać się z problemami nieznanymi dla wielu dorosłych osób. Dlatego w przypadku dzieci tak bardzo istotne jest, by wybrać psychologa dziecięcego nie tylko z doświadczeniem i konkretną specjalizacją, ale i osobę empatyczną, której głównym celem jest niesienie pomocy pacjentom.

Dzieci nie rozumieją często swojego położenia oraz wielu sytuacji, które wpłynęły negatywnie na ich psychikę. Wszelkiego rodzaju problemy rodzinne tylko potęgują złe samopoczucie psychiczne dziecka oraz wpływają na nieprawidłowe ukształtowanie zachowań i reakcji.

Psycholog, który specjalizuje się w prowadzeniu terapii dla dzieci, ma za zadanie pokazać małemu pacjentowi pozytywne aspekty życia oraz nabrać pewności siebie. Dziecko, któremu udzielana jest pomoc psychologa już od najwcześniejszych lat, ma o wiele większe szanse na szybsze poradzenie sobie z sytuacją. Małe dzieci doświadczone przez życie w pierwszych latach swojego życia, mają trudniejszy start, jednak odpowiedni terapeuta pomoże poradzić sobie dziecku z problemami rodzinnymi.