Piwo to z pewnością jeden z popularniejszych rodzajów napojów alkoholowych. Wiele osób traktuje je jednak, jakby nie zawierało alkoholu.
Jest to spory błąd, ponieważ piwo tak samo, jak każdy inny rodzaj alkoholu może uzależniać w taki sam sposób. Przez to ten rodzaj alkoholu może być wbrew pozorom bardzo niebezpieczny, ponieważ osoby, które regularnie piją piwo, są całkowicie nieświadome zagrożenia i bardzo łatwo mogą popaść w uzależnienie.
Czy piwo może uzależniać?
Piwo to niskoalkoholowy napój, który może sprawiać wrażenie, że nie uzależnia, jednak prawda jest zupełnie inna. Codzienne picie piwa może doprowadzić po jakimś czasie do uzależnienia. Pomimo tego, że zawiera ono niewielką ilość alkoholu, to jest ona wystarczająca do tego, aby być przyczyną uzależnienia. Oczywiście nałogowe picie piwa nie jest tak niebezpieczne, jak spożywanie wysokoalkoholowych trunków, ale nadal nie jest to nic dobrego. U niektórych osób takie uzależnienie może być trudne do zauważenia, szczególnie wtedy, gdy piją tylko piwo. Z tego względu konieczna jest samokontrola i pomoc ze strony rodziny lub znajomych.
Kiedy picie piwa można nazwać uzależnieniem?
Jeśli ktoś pije piwo regularnie, ale jest to np. raz czy nawet kilka razy w tygodniu to nie mówimy o uzależnieniu do momentu, gdy dana osoba jest w stanie bez żadnego problemu zrezygnować całkowicie z piwa. Jeśli jednak jest zupełnie inaczej i taka osoba nie chce przestać pic lub po prostu nie jest w stanie samodzielnie się do tego zmusić, to mówimy wtedy o uzależnieniu. Jest to stan, kiedy to nasz organizm oraz umysł jest przyzwyczajony do spożywania danej substancji i jej brak jest przyczyną odczuwania dyskomfortu, pogorszenia samopoczucia i uczucia pewnego rodzaju pustki i pragnienia. W takiej sytuacji niezbędne jest jak najszybsze odstawienie piwa i w niektórych przypadkach skorzystanie z pomocy specjalistów. Problem z alkoholem często nie daje jednoznacznych objawów, przez co jest on tak trudny do samodzielnego zidentyfikowania.
Dlaczego warto reagować na uzależnienie jak najszybciej?
Uzależnienie od alkoholu bez względu na to, jakiego rodzaju alkoholu dotyczy, jest tak samo niebezpieczne. Ponadto im dłużej dana osoba pozostaje w uzależnieniu, tym trudnej jest ją później wyciągnąć z tego nałogu, dlatego tak ważny jest czas reakcji i jak najszybsze rozpoczęcie walki z nałogiem. Im wcześniej podejmiemy decyzję o zżeraniu z alkoholem, tym szybciej uzyskamy zadowalające efekty i cała droga do wolności będzie dużo łatwiejsza. Z tego względu, gdy widzimy u siebie ten problem, to nie powinniśmy zwlekać tylko działać jak najszybciej.
Jakie korzyści przynosi rezygnacja z picia piwa?
Rezygnacja z picia piwa to bardzo dobra decyzja. Dzięki temu unikniemy różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych i nasza ogólna kondycja fizyczna oraz psychiczna będzie na znacznie wyższym poziomie. Ponadto rezygnacja z alkoholu wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie, zwiększa motywację do podejmowania działań, niweluje ryzyko depresji lub innych zaburzeń i wiele więcej. Jakość snu ulega znacznej poprawie, przez co organizm jest w stanie lepiej się zregenerować i działać zdecydowanie wydajniej. Również zachowanie ulega poprawie, ponieważ osoba, które nie spożywa alkoholu, jest znacznie spokojniejsza i wyrozumiała.
Skuteczny sposób na zerwanie z nałogiem – Easyway
Ludzie często zastanawiają się jak rzucić picie piwa. Easyway to metoda walki z uzależnieniami, której autorem jest Allen Carr. Stworzył on ją na podstawie swoich własnych doświadczeń i obserwacji. Po czasie okazało się, że jest to bardzo skuteczna i uniwersalna metoda, przez co może być stosowana w bardzo wielu różnych sytuacjach. Również w przypadku osób mających problem z alkoholem metoda ta może dać bardzo dobre efekty już po niedługim czasie. Jej działanie opiera się na psychice człowieka i jego nastawieniu do problemu. Ważne, aby osoba uzależniona uświadomiła sobie swój problem i wiedziała jak z nim walczyć. Dzięki temu zerwanie z nałogiem będzie dużo łatwiejsze i nie będzie konieczne korzystanie z pomocy ośrodków leczenia uzależnień lub innych znanych sposobów leczenia.