Logopeda zajmuje się leczeniem wad wymowy i innego rodzaju problemami z komunikacją ze światem zewnętrznym. Do pracy wykorzystuje on szereg pomocy, które ułatwiają pacjentom poszczególne ćwiczenia i pomagają przynieść pożądane rezultaty. Jakie to pomoce? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym piszemy na temat tego, jak powinien być wyposażony profesjonalny gabinet logopedyczny, czyli co jest potrzebne lekarzowi i jakiego rodzaju przyrządy są pomocne pacjentom podczas terapii.

Niezbędne pomoce naukowe

Niezależnie od tego, czy dany lekarz logopeda pracuje w szpitalu, czy w szkole lub innym miejscu, potrzebuje przede wszystkim odpowiednich pomocy naukowych, które pozwalają mu być na bieżąco z nowymi rozwiązaniami pomagającymi pacjentom pozbyć się wad i innych nieprawidłowości w komunikacji. Oprócz bieżących publikacji, w każdym gabinecie przydają się również książki na temat klasycznych metod leczenia, a także literatura obejmująca wiele ćwiczeń, które będą bezpośrednio pomocne w czasie terapii. Wszystkie publikacje oferujące ciekawe rozwiązania dla ludzi z wadą wymowy mogą okazać się przydatne, dlatego warto wybrać kilka i mieć je pod ręką, aby móc sięgnąć do nich w dowolnym momencie.

Testy pomocne w terapii

Na początku terapii logopeda musi sprawdzić, na czym dokładnie polega dana wada, jak się objawia, jak brzmi – w ten sposób jest w stanie postawić diagnozę lub wykluczyć niektóre nieprawidłowości przed ostatecznym rozpoznaniem wady. Bardzo pomocne są specjalnie przygotowane do tego testy logopedyczne, które mają na celu sprawdzenie wymowy u pacjenta, a także zainicjowanie rozmowy, która będzie wymagała zadawania pytań oraz udzielania odpowiedzi. Ponadto testy ułożono w taki sposób, aby zawierały również ćwiczenia sprawdzające wymowę poszczególnych głosek, czyli, na przykład, głoski „r” czy „l”. Takie testy są bardzo pomocne do szybkiego wykrycia problemów z wymową, ponieważ obejmują ćwiczenia odnoszące się do różnych rodzajów wad.

gra logopedyczna

Gry do ćwiczeń

Bardzo pomocne podczas terapii są logopedyczne gry planszowe zaprojektowane tak samo, jak standardowe planszówki. Dzięki temu pacjent jest w stanie zaangażować się w rozwiązywanie danych zagadek, a nie skupiać na swojej wadzie, co z kolei prowadzi do oczekiwanych rezultatów. Podczas grania pacjent ma za zadanie powtarzać słowa lub same głoski, dzięki czemu ma szansę je poćwiczyć i poprawić ich wymowę pod okiem lekarza. Warto zaopatrzyć się w gry skierowane do różnych wad, aby móc je zaproponować pacjentom z różnymi problemami wymowy.

Przyrządy logopedyczne

Oprócz testów i gier pomagających w prawidłowej wymowie, logopeda powinien mieć w swoim gabinecie niezawodne przyrządy służące do fizycznego kształtowania aparatu wymowy. Jednym z nich jest wkładka artykulacyjna, która służy, między innymi, do eliminowania wady zgryzu czy seplenienia. Ma ona postać zakrzywionej wkładki, którą umieszcza się w ustach i która wyzwala prawidłowe ułożenie języka oraz zębów.

Drugim popularnym przyrządem, którego działanie logopeda powinien zademonstrować, jest wibrator logopedyczny. Łączony jest on z łopatką, którą wkręca się do wibratora i którą następnie układa się na języku. Jest on stosowany do nauki wypowiadania głoski „r”. Kiedy łopatka dotyka języka i wypowiadane jest „r”, powinna być wyczuwana wibracja, a jeśli tak nie jest, urządzenie pobudza język do drgania w taki sposób, aby wibracja ta się pojawiła i aby głoska „r” była całkowicie wypowiedziana.

wibrator logopedyczny

Ciekawe plansze

Bardzo przydatne w każdym gabinecie logopedy są również różne plansze, na których znajdują się ilustracje do opisywania bądź takie, które w inny sposób pomagają w czasie terapii. Mogą być one tematyczne lub zawierać określone ćwiczenia. Dodatkowo plansze dodają pomieszczeniu przyjemnej atmosfery, co pozwala pacjentom na poczucie swobody, co jest ważne, ponieważ wada wymowy lub inne schorzenie jest często dla pacjentów powodem stresu. Dobrze wyposażony gabinet logopedyczny powinien wyglądać przyjaźnie, aby każdy pacjent mógł się tam poczuć dobrze i skupić na postępach w eliminacji danej wady. Lekarz powinien być zaopatrzony w potrzebne materiały służące mu do przygotowania terapii oraz prowadzenia jej, oraz w przyrządy i gry, których działanie przynosi spodziewaną poprawę i eliminację wad wymowy, zgryzu i innych.