opercyjne leczenie niepłodności
Zdrowie

Laparoskopowe leczenie niepłodności – w jakich przypadkach się je stosuje?

Niepłodność to bardzo obciążająca psychicznie przypadłość. Cierpi na nią coraz więcej młodych kobiet. Najczęstszą jej przyczyną jest ednometrioza. Ta bolesna choroba nierzadko jest bagatelizowana, jednak jej skutki bywają bardzo przykre — bóle to tylko część objawów. Pojawia się też ból podczas stosunku, a w końcowym etapie zwyrodnienia narządów w tym jajowodów i woreczka moczowego, a te prowadzą do bezpłodności. Medycyna znalazła rozwiązanie na walkę z niepłodnością. Są to mało inwazyjne zabiegi laparoskopowe, które pozwalają na przywrócenie pacjentce płodności.

Endometrioza

W wyniku endometriozy powstają ogniska zapalne, a później zrosty, które deformują narządy w obrębie miednicy. Deformacji podlega nie tylko woreczek żółciowy, ale też macica i inne narządy rozrodcze. Na skutek zrostów pojawiają się zwyrodnienia prowadzące do b oraz dolegliwości bólowych. Niestety choroba wykrywana jest dopiero w zaawansowanych stadiach. Dlatego też pacjentki kierowane są na laparoskopowe leczenie niepłodności, ponieważ medykamenty nie są w stanie już pomóc i niezbędne okazuje się wycięcie zrostów i zrekonstruowanie narządów, które pozwoli na przywrócenie płodności.

operacje niepłodność

Przebieg choroby

Endometrioza to choroba rozwijająca się powoli. Jej przebieg nierzadko charakteryzuje się skąpymi objawami chorobowymi, a niekiedy nawet bezobjawowo. Najczęściej uwagę chorej zaczynają zwracać zaburzenia cyklu miesięcznego, silne bóle przy miesiączce, a także ból podczas współżycia. Z czasem endometrioza okazuje się być odpowiedzialna za problemy z zajściem w ciążę, doprowadzając do niedrożności jajowodów i w efekcie — bezpłodności. W zależności od lokalizacji ognisk endometriozy objawem może być także krwawienie z przewodu pokarmowego lub krwiomocz.

Niepłodność na skutek endometriozy dotyka wielu młodych kobiet

Należy mieć świadomość, że endometriozę nazywa się czasami „plagą młodych kobiet”, ponieważ występuje u od 7 do 10 procent miesiączkujących kobiet. To bardzo duży odsetek kobiet, które borykają się z tym problemem. Nieznana jest jednak przyczynia tak częstego występowania endometriozy. Dlatego też wzrosła popularność badań laparoskopowych w diagnostyce tej choroby. Lekarz zaleci chorej badanie histopatologiczne wszystkich pobieranych albo usuwanych tkanek w celu postawienia jasnego rozpoznania. Niestety przy badaniu palpacyjnym oracz badaniu USG — nawet doświadczeni lekarze mogą postawić jedynie wstępne diagnozy, ponieważ endometriozę należy dokładnie zbadać. Dolegliwości — mimo że podobne mogą stanowić rezultat choroby w innym niż przypuszczane miejscu. Liczby wskazują jednak na to, że endometrioza występuje u od 50 do 80 procent kobiet z przewlekłym bólem w miednicy i u od 35 do 50 procent kobiet z zaburzeniami płodności. Szacunki wskazują na to, że na świecie na endometriozę choruje około 180 milionów kobiet. W Polsce zachorowalność może dotykać nawet miliona kobiet. Najczęściej endometriozę wykrywa się pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Choć endometrioza rzadko występuje wśród dziewcząt przed pierwszą menstruacją — można stwierdzić ją nawet u 50 procent nastolatek uskarżających się na ból w obrębie miednicy mniejszej. Ginekologiczna laparoskopia daje możliwość nieinwazyjnej i skutecznej diagnostyki.

badanie usg endometrioza

Co dzieje się, gdy nie leczymy endometriozy?

Podstawowym skutkiem nieleczenia endometriozy jest znaczne obniżenie komfortu życia. Przede wszystkim przez uporczywe, silne dolegliwości bólowe, a także trudności podczas współżycia z partnerem, obniżenie płodności lub niepłodności, zaburzenia w funkcjonowaniu pęcherza i jelita, aż do jego niedrożności. Objawy mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych takich jak depresja.

Do leczenia endometriozy wykorzystuje się metody farmakologiczne oraz laparoskopową, a także skojarzone — czyli zestawienie ze sobą obu metod. Wybór metody leczenia dokonywany jest indywidualnie — przez lekarza specjalistę po zapoznaniu się z historią choroby i jej objawami. Jednak wybranie metody leczenia uzależnione jest przede wszystkim od doświadczenia lekarza, a także stopnia współpracy z pacjentką. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór metody leczenia są plany kobiety co do potomstwa. Lekarz zaleci technikę laparoskopowej rekonstrukcji narządów, jeśli kobieta planuje zajść w ciążę i urodzić dzieci. Bardzo istotna w całym procesie jest konsultacja z lekarzem oraz stałe wsparcie psychiczne. Kobieta powinna otrzymywać wsparcie psychiczne zarówno od partnera jak i rodziny.