Kandydatów na prezydenta miasta Szczecina jest sześciu, pochodzą oni z ramion różnych partii i są w skrajnie różnym wieku. Najmłodszego uczestnika dzieli ponad 30 lat w stosunku do najstarszego. Ludzie ci charakteryzują się mniejszym i większym doświadczeniem i skrajnie różnymi programami wyborczymi. Oczywiście wszyscy chcą jednego, polepszyć miasto Szczecin, aby lepiej się w nim żyło, kogo jednak wybiorą mieszkańcy? Z którym z tych programów wyborczych najbardziej identyfikują się ludzie mieszkający w tym mieście?

Kto obecnie przoduje w sondażach?

Obecnie, bezpartyjny kandydat oraz aktualny prezydent Piotr Krzystek jest liderem w sondażach. Chce na niego głosować aż 39,6% respondentów. Jest to co prawda wynik najwyższy, jednak znacznie niższy od tego, który został uzyskany w sondażach w maju tego roku.

Drugim najwyższym wynikiem w sondażach może pochwalić się kandydat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – Bartłomiej Sochański. Głosy na niego deklaruje oddać aż 23,4% respondentów. Warto także nadmienić, że jest to wyższy o ponad 5% wynik, od sondażu przeprowadzonego w maju. Popularność tego kandydata stale rośnie i może on okazać się groźnym przeciwnikiem dla Piotra Krzystki.

bartłomiej sochański

Na trzecim miejscu znajduje się Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej, który posiada 21,6% poparcia. Wzrosło ono nieznacznie od sondaży przeprowadzonych w maju.

Po 5% poparcia mają pozostali trzej kandydaci na fotel prezydenta miasta Szczecina, którymi są Jakub Kozieł z partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego, Piotr Czypicki ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego oraz Dawid Krystek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Programy wyborcze poszczególnych kandydatów

Jakie cele zaplanowali sobie poszczególni kandydaci na stanowisko prezydenta miasta Szczecin? Piotr Krzystek, czyli obecny prezydent, który chce pociągnąć swoje obecne cele i je zrealizować. Na rok 2021 zapowiedziane jest otwarcie nowego stadionu Pogoni Szczecin.

piotr krzystek

Z kolei Bartłomiej Sochański w swoim programie ma budowę zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej obwodnicy i kolei metropolitalnej, a także pogłębienie toru wodnego, dzięki któremu możliwe będzie odbudowanie gospodarki morskiej. Dzięki temu w miastach nie będą pojawiały się zatory komunikacyjne, a jego konkurencyjność nie tylko pozostanie na wysokim poziomie, ale jest możliwe, że się zwiększy. Wiadome jest, że Bartłomiej Sochański będzie mieć oparcie w rządowo-samorządowym programie „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zapowiedzianym przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Pan Sławomir Nitras o swoim programie mówi z kolei, że ma lat 45 i pomysł na miasto, które kocha.

Kolejny kandydat, Dawid Krystek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jest zdecydowany rozpocząć finansowanie metody in vitro, takie samo finansowanie jednak zostało zapowiedziane przez obecnego prezydenta.

Ostatni kandydat, czyli Piotr Czypicki w swoim programie skupia się przede wszystkim na renowacji zniszczonych ulic oraz całych dzielnic Szczecina. Jest on także zdania, że prezydent miasta powinien działać w pełni transparentnie.

Jak więc widać, każdy kandydat w swoim programie porusza inne kwestie i to od tego, co jest najważniejsze dla mieszkańców, oraz który kandydat jest najbardziej godny zaufania, będzie zależało, kto wygra wybory.

Podsumowanie

Do wyborów samorządowych zostało jeszcze trochę czasu, sondaże mogą więc w każdej chwili stać się nieaktualne, a osoba z pierwszego miejsca może dostać mniej poparcia od kandydata z miejsca drugiego. Warto zatem bliżej przyjrzeć się programom kandydatów i wybrać tego, który jest w stanie spełnić swoje obietnice.