Seniorzy to grupa pacjentów, która wymaga szczególnej opieki przede wszystkim ze względu na szereg chorób i schorzeń, jakie towarzyszą im w podeszłym wieku.

Dla seniorów, każdy uraz, operacja, wylew czy wypadek to sytuacje, które mogą wpłynąć na pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia w większym stopniu niż u osób młodych.

Jaki sprzęt medyczny dla seniora?

Dobór odpowiedniego wyposażenia medycznego dla osób starszych opiera się na kilku aspektach. Przede wszystkim istotne jest, czy planujemy zakupić sprzęt do szpitala, prywatnej placówki medycznej czy sanatorium; lub do domu, w którym pacjent będzie leczony. Jest to zasadnicza różnica, ponieważ szpital wymaga wyposażenia wielu sal. Poza aparaturą, pokój dla seniora powinien być wyposażony w takie elementy jak:

  • łóżko ortopedyczne/ obniżane,
  • stojak na kroplówkę,
  • szafkę przyłóżkową,
  • fotel geriatryczny,
  • fotel dla opiekuna.

wyposażenie medyczne dla senioraŁóżko ortopedyczne jest podstawowym meblem, jaki powinien znajdować się w sali szpitalnej lub w pokoju chorego. Dedykowane seniorom łóżka szpitalne posiadają funkcję regulacji wysokości, oparcia, podnóżka czy umożliwiają ustawienie łóżka w dogodnej dla pacjenta pozycji. Dzięki temu, każdy senior będzie mógł w łatwy sposób wstać z łóżka, przesiąść się na wózek inwalidzki, ułożyć się w wygodnej pozycji na łóżku i usiąść.

Stojaki na kroplówkę są konieczne zarówno w szpitalu, jak i w domowym leczeniu. Podawanie płynów infuzyjnych dostarcza witamin, substancji odżywczych, a nawet umożliwia podawanie leków dożylnie. Bardzo często, podawanie kroplówki nie może zostać przerwane dlatego tak ważne jest, by przy łóżku zawsze stał stojak na kroplówkę.

Meble dla seniora

Szafka przyłóżkowa jest elementem, który pozwala przechowywać w niej najbardziej potrzebne rzeczy. Pacjent, w szafce przyłóżkowej może trzymać kilka egzemplarzy ubrań i bielizny na zmianę, prywatne rzeczy – w tym dokumenty – oraz jedzenie i rzeczy, które przynoszą choremu najbliżsi. Poza tym, szafki przyłóżkowe najczęściej posiadają wysuwany blat, który ułatwia wykonywanie codziennych czynności, takich jak jedzenie.

Fotel geriatryczny jest meblem, który można sterować elektrycznie, tak jak łóżko ortopedyczne. Fotel można podnieść i przywrócić do pozycji pionowej za pomocą pilota, co jest bardzo pomocne przy wstawaniu. Niektóre modele nadają się świetnie do mniejszych pomieszczeń dzięki temu, że można je ustawić bardzo blisko ściany. Fotele geriatryczne posiadają również wysuwany podnóżek oraz możliwość rozłożenia fotela do pozycji spania. Jest to mebel, z którego mogą korzystać zarówno pacjenci, jak i opiekunowie.

Fotel dla opiekuna

meble medyczne dla senioraSpecjalistyczny fotel dla członka rodziny lub osoby sprawującej opiekę nad pacjentem – czyli fotel dla opiekuna – to mebel w pełni dostosowany do pracy pielęgniarki lub opiekuna.

Główne cechy takiego fotela to miękka tapicerka, wysoka ergonomia oraz możliwość ustawienia fotela do pozycji spania i odpoczynku.

Oprócz wygody i możliwości rozłożenia fotela, posiada on także ciepły i domowy wygląd. To pozwala pacjentowi poczuć się jak w domu, a opiekunowi być przy dziecku lub osobie bliskiej w jej trudnych momentach.

Wszelkie akcesoria oraz główne meble medyczne, które znajdują się w pokoju lub sali na której leżą seniorzy, są wykonywane z bezpiecznych i higienicznych tworzyw. Branża medyczna narzuca na producentów i dystrybutorów wyposażenia medycznego bardzo surowe wymogi. Każdy z mebli musi być odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne, na wilgoć i wodę oraz promienie UV. Tutaj warto zauważyć, że meble takie nie tracą na wartości gdy przez okno świeci słońce – w szpitalach bardzo często stosuje się lampy UV przy oświetleniu lub przy wykonywaniu badań i zabiegów.

Sprzęt medyczny dla seniora (i nie tylko) musi być również odporny na działanie środków chemicznych i dezynfekujących. Szpital i sale na których leżą pacjenci, muszą być regularnie i porządnie dezynfekowane, by nie narazić na chorych seniorów na kontakt z bakteriami.