Obecnie, dziedzina logopedii oferuje szeroki wybór terapii, który będzie pomocny dla dzieci i dla dorosłych. Typy terapii, jakie są przeprowadzane, muszą zostać prawidłowo dopasowane. Wiele jest bowiem przyczyn powstawania wad wymowy. Niedostatecznie wykształcona wymowa jest często skutkiem niedosłuchu, zaburzeń psychicznych, autyzmu, różnych upośledzeń czy zaburzeń na tle neurologicznym. Wszystkie przyczyny, odpowiednio i szybko rozpoznane – wady oraz zaburzenia mowy mogą więc zostać skutecznie wypracowane przez regularną współpracę z logopedą.
Jeśli chodzi o popularne sposoby radzenia sobie z wadami wymowy – często stosuje się np. terapię sensoryczną, dogoterapię oraz terapię ręki.

Kto korzysta z terapii logopedycznych?

Warto znać przyczyny dla których powstałą terapia sensoryczna, ręki oraz dogoterapia. Wiele jest osób, których zła wymowa zależna jest od ich złego stanu lub od pewnego stopnia upośledzenia. Korzystanie z wymienionych terapii wpływa pozytywnie na samopoczucie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Na zajęciach terapeutycznych, każdy pacjent ma więc szansę na pewniejsze podejście do swojego problemu. Terapia logopedyczne przeznaczona jest dla:

  • Dzieci jąkających się,
  • Osób niedosłyszących,
  • Osób upośledzonych umysłowo,
  • Dzieci autystycznych,
  • Dyslektyków,
  • Osób z chorobami i zaburzeniami neurologicznymi.

Warto jednak pamiętać, że dykcja jest istotna również dla osób, które na co dzień operują swoim głosem w pracy, np. dziennikarze. Terapia w takim przypadku ma za zadanie znacznie poprawić emisję głosu oraz wpłynąć na sposób mówienia, by zbyt szybko nie przemęczać narządu mowy.

 

logopeda Ostrowiec

 

Terapia sensoryczna – składa się z paru stadiów; polega na określaniu w sposób prawidłowy wszystkich bodźców, które pacjent otrzymuje z zewnątrz. Pacjent łączy doznawane bodźce ze znanymi sobie sytuacjami, różnie reagując. Mózg, podczas takiej terapii, może w pewien sposób ćwiczyć i segregować doznania.
Terapia ręki – jest to typ terapii, którego zadaniem jest przygotowanie/ przyzwyczajenie dziecka do samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Terapia ręki pozwala nam na rozróżnianie kształtów, struktur i wielkości. Wbrew pozorom, ręce, a przede wszystkim dłonie są niezwykle przydatnym narzędziem w terapii logopedycznej. Terapia ręki poprawia koncentrację, pomaga dzieciom skupić uwagę, wpływa na koordynację słuchowo – wzrokową oraz na nabranie precyzji podczas wykonywania ruchów rękoma.
Dogoterapia – ten typ terapii należy do najbardziej przyjemnych. Dogoterapia polega na odbywaniu zajęć ze specjalnie szkolonymi psami. Spędzanie czasu z czworonogami wpływa bardzo pozytywnie na samych pacjentów oraz na efekty ich leczenia. Pacjenci, którzy zostają zapisywani na taką terapię, zazwyczaj cierpią na upośledzenia umysłowe, autyzm, są niepełnosprawni czy  po prostu hospitalizowani. Psy jako najlepsi przyjaciele ludzi, są specjalnie tresowane i przygotowywane do pracy z chorymi osobami. Dogoterapia ma pozytywny wpływ – wyniki leczenia pacjentów, niezależnie od wieku, szybko przynoszą skuteczne rezultaty.

 

Wszystkie te terapie prowadzone są w Centrali Terapeutycznej Ligerek, mieszczącej się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Placówka oferuje także profesjonalną pomoc logopedy. Pracownicy centrali mają doskonałe podejście do dzieci oraz chętnie współpracują z ich opiekunami. Jak najbardziej polecam tę placówkę – Edyta.