Z określeniem „rzeczoznawca” spotykamy się bardzo często. Być może, nawet korzystaliśmy z jego usług. Jednak wiele osób wciąż nie wie dokładnie na czym polega jego praca i jakie usługi może nam zaoferować. Zatem kim jest rzeczoznawca nieruchomości i w czym może nam pomóc?

Rzeczoznawcą możemy nazwać osobę fizyczną posiadającą uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania wartości nieruchomości. Każdy rzeczoznawca jest zobowiązany do wykonywania swojej pracy zgodnie ze standardami, etyką pracy, jednocześnie przestrzegając przepisów prawnych. Podstawowym zadaniem osoby zajmującej tą dziedziną jest wycena nieruchomości, a także maszyn czy urządzeń na stałe znajdujących się w danym budynku. Ponadto specjalista może zajmować się doradztwem w zakresie rynku nieruchomości, inwestowaniem w rozwój nieruchomości czy aspektami bankowo-hipotecznymi wartości nieruchomości. Może on pracować samodzielnie prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą lub być członkiem większej firmy działającej w szerszej dziedzinie.  Zawód ten zaliczany jest do tzw. Zawodów wolnych, więc taka osoba może założyć spółkę partnerską.

wycena spółki

Jak zostać rzeczoznawcą?

Osoba zajmująca się tym zawodem lub pragnąca zdobyć takie kwalifikacje musi koniecznie spełniać szereg wymagań. Musi ona posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, być niekarana, posiadać wyższe wykształcenie. Niezbędne jest również ukończenie studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości i odbycie praktyki, podczas której dana osoba będzie mogła zobaczyć jak wygląda codzienna praca w tym charakterze. Wymagany jest również pozytywny wynik na egzaminie uprawniającym do szacowania wartości majątku. Po spełnieniu wszystkich wymagań i przejściu przez postępowanie kwalifikacyjne, następuje wydanie świadectwa nadania uprawnień zawodowych. Dana osoba zostaje wpisana do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych, który jest prowadzony przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Pracując jako rzeczoznawca obowiązuje kilka zasad, których nieprzestrzeganie grozi odebraniem możliwości wykonywania zawodu, grzywną lub nawet aresztem. Zasada poufności mówi, że rzeczoznawca nie może przekazywać osobom trzecim, niezwiązanym z danym klientem, danych który pozyskał podczas pracy. Wszelkie informacje, które zostaną przekazane mogą doprowadzić do skrajnych lub nawet niebezpiecznych sytuacji.

Kiedy korzystamy z usług rzeczoznawcy?

Osoba zajmująca się tą dziedziną jest potrzebna w wielu sytuacjach i współpracuje z firmami jak i z indywidualnymi klientami. W drugim przypadku, jest on często proszony o wycenę nieruchomości w sytuacji gdy klient zastanawia się nad zakupem domu i nie chce zostać oszukany. Pomoże on również podczas podziału majątku, np. w przypadku współwłaścicieli kamienic. Inną sytuacją gdy usługi rzeczoznawcy będą niezbędne jest podział majątku w przypadku otrzymaniu nieruchomości w spadku. Niekiedy spadkobiercy stają przed sądem w walce o przepisany dom. Rzeczoznawca poradzi sobie w każdej sytuacji i zgodnie z przepisami i obowiązującymi zasadami wyceni konkretną nieruchomość.