W dzisiejszych czasach bardzo wielu ludzi odczuwa wewnętrzny spokój. Praca, rodzina i inne obowiązki pozbawiają człowieka czasu dla siebie, a co za tym idzie – czasu na psychiczną i fizyczną regenerację. Jeśli stan ten trwa naprawdę długo, to może prowadzić do wielu powikłań i chorób, w tym np. do zaburzeń snu i przewlekłej nerwicy.

Jak nie dopuścić do nerwicy?

Aby nie doprowadzić do wysokiego poziomu stresu, warto poświęcać choćby ułamek czasu za dnia czy w tygodniu na relaks. Często mówi się, że aby się odstresować, wiele osób sięga po książkę, wychodzi na spacer, czy umawia się ze znajomymi. Choć sposoby te są skuteczne, to jednak wymagają od nas większego zaangażowania i poświęcenia czasu, którego nie sposób tak często znaleźć.

Dlatego też tak popularne w ostatnim czasie stały się polecane przez terapeutów ćwiczenia oddechowe na stres. Nie wymagają one od nas nic oprócz poświęcenia kilku minut na oddychanie, a rezultaty są naukowo potwierdzane.

Jak oddech wpływa na organizm?

Dostarczanie odpowiednich ilości tlenu do naszego organizmu to działanie mające na celu nie tylko usprawniać jego pracę, ale także skutecznie operować naszym mózgiem. Prawidłowe dotlenianie polepsza koncentrację, wytwarza hormony odpowiadające za dobry nastrój, poprawia wydolność organizmu i pracę mięśni, ale przede wszystkim wycisza, redukując poziom stresu.

Wiele osób stosując systematycznie techniki oddechowe, poprawia jakość swojego snu, a co za tym idzie, polepsza jakość swojego życia. Dzieje się tak, gdyż najczęstszą porą sprzyjającą tej formie relaksu jest czas przed spaniem – gdy leżymy w łóżku i po całym dniu obowiązków możemy się na chwilę wyciszyć.

3 najlepsze ćwiczenia oddechowe na stres

Ćwiczenia oddechowe mogą mieć naprawdę różną formę i to od nas zależy, w jaki sposób je przeprowadzimy. Aby jednak właściwie rozpocząć tę przygodę, warto poznać kilka podstawowych technik.

  1. Najważniejszą podstawą skutecznego dotleniania jest tzw. świadomy oddech i to głównie na nim skupia się pierwsze ćwiczenie. Chodzi w nim o to, aby branie oddechów było jak najbardziej kontrolowane. Najlepiej w tym celu położyć dłonie na klatce piersiowej i brzuchu, by nie tylko nasłuchiwać, ale także czuć jak powietrze przepływa przez ciało. Dzięki temu wszystkie swoje myśli kierujemy na drogę oddechu, gdzie on wędruje, jak wypływa, a wszystkie zbierające się w nas nurtujące myśli zwyczajnie przechodzą obok, pozwalając się uspokoić i nabrać dystansu.
  2. Gdy już wiadomo, jak działa ciało podczas oddychania, można trochę poeksperymentować i wprowadzić kilka urozmaiceń, by również w innych sytuacjach obserwować pracę całego układu oddechowego. Jednym z najczęstszych ćwiczeń urozmaicających jest stawianie oporu na drodze powietrza. W tym celu podczas wydechów przez usta zawęża się je, by powietrze się tak szybko nie wydostało. Wydechy są wówczas znacznie dłuższe, a tlen może dotrzeć do każdego fragmentu naszego ciała, usprawniając jego działanie.
  3. Liczby i oddech to najlepsze połączenie na stres, dlatego trzecim popularnym ćwiczeniem jest oddychanie w schematach liczbowych. Najpopularniejszy – 4:6 – polega na odliczaniu do 4 podczas wdechu i odliczaniu do 6 podczas wydechu. Takich kombinacji można układać naprawdę sporo, wydłużając lub skracając cały oddech w zależności od naszych upodobań.

Powyższe techniki można ze sobą łączyć, zmieniać i urozmaicać wedle potrzeb, jednak aby skutecznie redukowały one poziom stresu, należy pamiętać o wygodnej pozycji podczas ich wykonywania, ciszy w pokoju i zamkniętych oczach. Wówczas już nawet 5-10 minut ćwiczeń oddechowych jest w stanie polepszyć nasz sen i co za tym idzie zredukować stres.

stres

Podsumowanie

Ćwiczenia oddechowe na stres to jedna z najszybszych metod polepszenia samopoczucia i jakości swojego życia, która zyskuje popularność w ostatnim czasie. Życie w biegu i natłok obowiązków nie pozwalają na nasze ulubione aktywności, powodując frustrację, zaburzenia snu, czy nerwicę i to właśnie oddech jest w tej sytuacji naszym najlepszym sprzymierzeńcem powalającym na spokój i szczęście.