Żylaki to poszerzone żyły, które są widoczne tuż pod powierzchnią skóry. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale i mogą powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Jednym ze sposobów na ich usunięcie jest zastosowanie metody laserowej. Warto nieco bliżej przyjrzeć się na czym dokładnie ona polega, a także jakie daje efekty.

W jaki sposób powstają żylaki?

Żylaki pojawiają się nogach wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia zastawki żył. W wyniku tego krew cofa się i znacznie wzrasta jej ciśnienie. Żyły pod jej naporem znacznie się rozszerzają i nie wracają już do swojego pierwotnego wyglądu. Z czasem skóra nad takimi poszerzonym żyłami rozciąga się i staje się cienka oraz napięta. To właśnie dlatego żylaki widoczne są tuż pod skórą i mają charakterystyczny kolor oraz kształt.

Żylaki nie tylko wyglądają nieestetycznie na nogach, ale mogą przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Najbardziej niebezpieczna jest przewlekła niewydolność żylna, a także zakrzepica. W ich wyniku może dojść do nieodwracalnych zmian w ich obrębie, dlatego ważne jest to, aby zapobiegać powstawaniu żylaków, a gdy są one w zaawansowanym stadium, to skutecznie z nimi walczyć.

W jaki sposób leczy się żylaki?

Jednym ze sposobów na usunięcie żylaków jest stosowanie terapii uciskowej. Odpowiednie akcesoria, takie jak specjalne pończochy czy rajstopy we właściwy sposób podpierają żyły powierzchowne. Dzięki temu, nawet jeśli nogi narażone są na długie pozostawania w jednej pozycji, krew może swobodnie krążyć po żyłach. Jest to jednak metoda zachowawcza, gdyż w przypadku zaawansowanego stadium żylaków, nie sprawdzi się.

Żylaki można leczyć również operacyjnie. Polega to na ostrzykiwaniu zmienionych chorobowo żył specjalnym preparatem, który ma skutecznie zamknąć światło żyły, aby uniemożliwić cofanie się nimi krwi. Metodę tą można stosować w przypadku małych i średnich naczyń, na których powstały żylaki.

Jak przebiega laserowe usuwanie żylaków?

Obecnie najczęściej wybieraną metodą usuwania żylaków jest ich laserowe zamknięcie. Pierwszym etapem przygotowań do takiego zabiegu jest wizyta w gabinecie lekarskim. Przeprowadza on wywiad z pacjentem, a także niezbędne badania. Przy pomocy USG badana jest niewydolna żyła, która ma zostać usunięta. Dzięki temu możliwe jest usunięcie tylko tej, która nie spełnia swojego zadania, bez konieczności uszkadzania pozostałych.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu lekarz zaznacza na nodze dokładny przebieg żył oraz miejsce, w którym wprowadzone zostanie włókno laserowe pod skórę. Obszar ten jest znieczulany, aby pacjent podczas zabiegu nie odczuwał bólu. Następnie do żyły wprowadzany jest cewnik, a cały ten proces kontrolowany jest przy pomocy USG. Lekarz uruchamia laser i stopniowo wysuwa cewnik na zewnątrz. W ten sposób niewydolna żyła zostaje całkowicie zamknięta, co oznacza, że w jej wnętrzu nie będzie się gromadziła niedotleniona krew. Po zakończonym zabiegu pacjentowi zakłada się specjalną opaskę uciskową.

żylaki

Laserowe usuwanie żylaków to obecnie najskuteczniejsza, a także najbezpieczniejsza metoda, na którą możesz się zdecydować, jeśli cierpisz na tę przypadłość. Niewątpliwą jej zaletą jest również to, że trwa bardzo krótko i jest skuteczna praktycznie w każdym przypadku. Po wykonaniu tego zabiegu ryzyko powrotu żylaków jest praktycznie zerowe.

Dlaczego warto poddać się laserowemu usuwaniu żylaków?

Jeśli masz żylaki, które bardzo nieestetycznie prezentują się na Twoich nogach, to laserowe ich usunięcie jest najlepszą metodą, na jaką możesz się zdecydować. Jest ono bezbolesne, a także bezpieczne. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki niemu skutecznie  pozbędziesz się problemu. Nie musisz także martwić się o to, że wrócą one za jakiś czas, gdyż ryzyko to jest minimalne. Jeśli szukasz sprawdzonego gabinetu, w którym wykonywane jest laserowe usuwanie żył odpiszczelowych, Wrocław to jedno z miast w całym kraju, gdzie taki znajdziesz – my polecamy Centrum Medyczne Medus.

Dzięki poddaniu się zabiegowi laserowego usuwania żylaków możesz cieszyć się pięknym wyglądem nóg bez obaw o to, że zmienione chorobowo żyły mogą spowodować poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia.