Kiedy człowiek wpadnie w ciąg alkoholowy nie jest w stanie z niego się wydostać sam. Alkoholizm zaczyna się niepostrzeżenie od małych ilości alkoholu spożywanych na różnego typu imprezach, po picie coraz częstsze i to coraz większych ilości. Niewinne picie kończy się uzależnieniem a tym samym wyniszczaniem swojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jednym z najbardziej popularnych środków umożliwiających oczyszczenie organizmu z alkoholu oraz szkodliwych jego metabolitów jest detoks alkoholowy. Stanowi on zazwyczaj również początkowy etap całego procesu wychodzenia z nałogu oraz leczenia choroby alkoholowej. Ze względu na to, że każdy przypadek jest inny detoks alkoholowy powinien być przeprowadzany pod ścisłą kontrolą oraz w odpowiednim czasie. Największym błędem podczas zastosowania u alkoholika detoksu jest zbyt szybkie „wyczyszczenie” organizmu z alkoholu. Gwałtowny spadek poziomu alkoholu w organizmie niesie ze sobą bardzo poważne i jakże niebezpieczne dla życia a czasem i zdrowia konsekwencje. Ponadto decydując się na detoks alkoholowy należy wybrać ośrodek, gdzie pacjent będzie czuł się bezpiecznie oraz dzięki fachowej opiece będzie miał motywację do pokonania nałogu.

Detoks alkoholowy, mówiąc prostym językiem, to nic innego jak oczyszczanie organizmu osoby uzależnionej od picia z alkoholu. Polega na podawaniu różnego rodzaju farmaceutyków,  płynów i kroplówek odpowiednio dobranych przez lekarza do każdego przypadku. Bardzo ważne bowiem jest podejście do każdego pacjenta w sposób indywidualny bowiem nie wszyscy reagują na odtruwanie w ten sam sposób.

Pierwsze efekty detoksu alkoholowego są odczuwalne już po kilku minutach od rozpoczęcia podawania leków czy kroplówek. Pacjenci mają lepsze samopoczucie, są mniej ociężali i senni. Detoks alkoholowy jest niezaprzeczalnie godny polecenia ponieważ w stosunkowo krótkim czasie umożliwia pozbycie się alkoholu z organizmu i przywrócenie harmonii pod względem fizycznym i psychicznym. Po zakończeniu odtruwania pod względem farmakologicznym osoba uzależniona powinna także oddać się w ręce specjalistów z dziedziny psychologii. Wykwalifikowani terapeuci dzięki indywidualnej pracy z pacjentem, są w stanie wyprowadzić go na prostą w sferze psychicznej.