Zabiegi stomatologiczne nie zależą do najprzyjemniejszych, ale czasem są jednak koniecznością i to nawet w bardzo młodym wieku. Do jednego z takich zabiegów można zaliczyć plastykę wędzidełka językowego i choć z nazwy brzmi niepozornie, to niewykonanie go może przyczynić się do wielu komplikacji. Zobaczmy, za co odpowiada wędzidełko językowe, kiedy konieczna jest jego plastyka i jak wygląda cały zabieg. 

Czym jest wędzidełko językowe?

Na samym początku zastanówmy się, czym właściwie jest to wędzidełko. A jest to nic innego jak fałda błony śluzowej. W jamie ustnej znajdują się trzy rodzaje wędzidełka, jednak jeśli mówimy o wędzidełku językowym, to znajduje się ono pod językiem, a konkretnie łączy ze sobą dno jamy ustnej i dolną powierzchnię języka

Wędzidełko u każdej osoby wygląda inaczej i jego budowa to najczęściej kwestia rozwojowa jeszcze na etapie płodu, dlatego u niektórych jest ono grubsze, bardziej elastyczne, czy dłuższe. Natomiast to właśnie jego konkretny wygląd odpowiada za jego właściwości i to, czy konieczna jest jego plastyka. 

Za co odpowiada wędzidełko?

Każdy z elementów jamy ustnej pełni bardzo ważne funkcje, a niepozorne wędzidełko odpowiada przede wszystkim za prawidłowe:

  • Ssanie 
  • Wymowę określonych głosek
  • Ruchomość języka
  • Higienę w jamie ustnej
  • Budowę dziąseł 
  • Spożywanie pokarmu 

Widać więc, że wędzidełko pełni pieczę nad prawie każdą funkcją jamy i nic w tym dziwnego, bowiem gdy tylko jest ono nieodpowiednie, może prowadzić do problemów. 

Jakie skutki ma jego nieprawidłowa budowa?

Wędzidełko pełni bardzo dużą rolę już od okresu noworodkowego, dlatego, jeśli jest zbyt długie, krótkie, grube lub mało elastyczne może prowadzić do:

  • Nieprawidłowego ssania piersi, a co za tym idzie niedożywienia już na samym początku życia.
  • Na późniejszym etapie rozwoju często pojawia się wada wymowy (seplenienie, rotacyzm itp.), niemożność utrzymania śliny i nadmierne mlaskanie, czy diastema. 
  • Zaś na samym końcu pojawiają się problemy z prawidłowym jedzeniem i poważne choroby zębowo-dziąsłowe mogące prowadzić nawet do wypadania zębów i niemożności zakładania protezy. 

Widać więc, że im wcześniej zauważy się problemy z wędzidełkiem i im szybciej się zareaguje, tym mniejsze skutki się odczuje. 

Kiedy konieczna jest plastyka wędzidełka i jak wygląda zabieg?

Za terminem plastyka kryje się zabieg modelowania wędzidełka. Specjalista może je podciąć, zszyć lub odpowiednio wyprofilować, by nie sprawiało ono żadnych problemów. Zabieg ten jest wykonywany najczęściej za pomocą skalpela lub lasera, ale nie trwa dłużej niż 20 min i jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie nieinwazyjny i już po kilku godzinach pacjent może normalnie funkcjonować i spożywać posiłki. 

Nie zmienia to jednak faktu, że plastyka wymaga ingerencji w jamę ustną, co nie dla wszystkich jest przyjemne, dlatego warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba ją wykonać. Zaleca się ją zwłaszcza osobom dorosłym lub dzieciom z bardzo grubym wędzidełkiem. Natomiast u noworodków i przy cienkich błonach czasem wystarczą systematyczne ćwiczenia i masaże, by zapobiec nieprawidłowym skutkom budowy wędzidełka. 

język

Gdzie wykonuje się zabieg?

Plastykę wędzidełka najczęściej przeprowadza stomatolog w gabinecie dentystycznym. Czasem jednak potrzebna jest większa ingerencja w wędzidełko, zwłaszcza u dorosłych, dlatego zabieg ten jest także wykonywany np. na oddziale chirurgii stomatologicznej we Wrocławiu. Nie każde placówki posiadają takie oddziały, dlatego warto sprawdzić, czy również szpitalni chirurdzy wykonują takie zabiegi. 

Jeśli zaś chodzi o odpowiednią profilaktykę i pracę nad wędzidełkiem u dzieci, zaleca się wizyty u logopedy, który może, a nie musi zalecić plastykę, lub po prostu wspomniane wyżej ćwiczenia. 

Podsumowanie

Widać więc, że plastyka wędzidełka językowego jest nieraz koniecznością. Wbrew pozorom co drugi Polak ma problemy z wędzidełkiem, jednak nie u każdego są one stwierdzone na wczesnym etapie. Skutkuje to wieloma problemami w dorosłości, dlatego warto już w okresie noworodkowym sprawdzać, czy aby na pewno błony są prawidłowo rozwinięte i reagować jak najszybciej, by uniknąć późniejszych komplikacji.