Ludzie rozwijają się fizycznie i psychicznie. Małe dzieci potrzebują wsparcia i opieki rodziców, ich cierpliwości i mądrości. Starszym, nastoletnim dzieciom wydaje się, że już są na tyle dorośli, że nie potrzebują już opieki i troski rodziców, stają się indywidualistami, chcą chodzić własnymi ścieżkami a na, ich zdaniem, nadopiekuńczość rodziców reagują buntem. Jeżeli nie potrafimy okazać cierpliwości, zrozumienia i nie zapanujemy nad emocjami, zatracimy dystans wobec problemów naszego nastolatka to zdarza się, że dochodzi do różnych zaburzeń.

Logopeda na problemy

Nastolatki żyją we własnym świecie ze swoimi problemami i raczej nie dopuszczają do nich dorosłych a szczególnie rodziców. Jeżeli coraz bardziej martwi nas zachowanie dziecka, które przy okazji ma problemy z nauką, jedzeniem, spaniem to nie powinniśmy dłużej zwlekać tylko udać się po pomoc do specjalisty, jakim jest psycholog dziecięcy. Poradnie psychologiczne są w większości szkół. Możemy je bez problemu wyszukać również za pomocą przeglądarki internetowej. Kontakt z psychologiem dziecięcym, zwrócenie się rodzica po pomoc specjalisty nie musi oznaczać, że jako rodzic ponieśliśmy porażkę, że jesteśmy złymi rodzicami. Jest to błędne rozumowanie, ale niestety często spotykane. Okazywanie słabości, szukanie wsparcia jest źle postrzegane. Zwracając się po pomoc do psychologa dziecięcego musimy być otwarci na dzielenie się informacjami o problemach, z którymi przychodzimy, mieć świadomość własnych oczekiwań, być zaangażowani w działania. Nasze dzieci miewają też problemami z zaburzeniami mowy i wymowy. Najczęściej dotyczy to dzieci w wieku przedszkolnym, ewentualnie wczesnoszkolnym. Rodzice próbują sami doszukać przyczyn wad wymowy swojego dziecka. Ale nie ma na to jednej dobrej odpowiedzi, jednej przyczyny.

logopeda

Często zaburzenia mowy są spowodowane zaburzeniami w budowie narządów artykulacyjnych naszego dziecka. Lub mogą być zbudowane prawidłowo, ale nie pracują prawidłowo i powodują wadę wymowy. Czasami wina leży po stronie narządu słuchu. Jaka by nie była przyczyna zaburzenia mowy czy wymowy to musimy udać się z dzieckiem po pomoc do specjalisty, który nazywa się logopeda. Niestety często rodzice mają problem z dostępem do logopedy w przedszkolu czy szkole lub poradni. A statystyki są dość pesymistyczne. Coraz więcej dzieci przedszkolnych i szkolnych ma problem z prawidłową wymową. Specjaliści uważają, że powodem tego niepokojącego zjawiska jest styl życia większości polskich rodzin. Zabiegani i zapracowani rodzice, goniący za pracą, pieniędzmi, mają coraz mniej czasu na rozmowy z dziećmi, nie czytają im na głos. Maluchy zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem. Innym powodem, na który wskazują eksperci, jest rosnąca liczba urodzin wcześniaków. Wcześniaki mają często nie do końca rozwinięte wszystkie narządy, mogą mieć mikrouszkodzenia, które powodują zaburzenia mowy. Dlatego wcześnie urodzone maluchy, już od pierwszych dni wymagają szczególnej opieki i uwagi ze strony takiego eksperta jak logopeda Kraków i innych specjalistów.