Pożar najczęściej wiąże się z dużymi stratami materialnymi. Ogień bardzo szybko potrafi strawić wszystko, co napotka na swojej drodze. Oprócz samego pożaru bardzo kłopotliwe jest także usuwanie szkód, jakie wyrządził. Bardzo ważne jest to, aby po pożarze dokładnie wysprzątać każde z pomieszczeń, także te, które bezpośrednio nie ucierpiały. Pozostałości po nim mogą bowiem być groźne dla zdrowia.

Jak zachować się bezpośrednio po pożarze?

Wezwani na miejsce zdarzenia strażacy informują o zaistniałej sytuacji policję, a także odcinają dopływ prądu oraz gazu. Jest to istotne pod kątem bezpieczeństwa służb pracujących na miejscu. Ogień i wysoka temperatura stwarzają bowiem ryzyko wybuchu czy zwarcia instalacji elektrycznej oraz gazu, co może spowodować jeszcze większe szkody. Ważne jest także to, aby po ugaszeniu ognia na miejscu pojawił się rzeczoznawca. Jego wizyta jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy nieruchomość była ubezpieczona. Oceni on zakres strat, a na tej podstawie możliwa będzie wypłata odszkodowania. Należy pamiętać o tym, aby przed oględzinami rzeczoznawcy nie sprzątać pomieszczeń. Może to bowiem negatywnie wpłynąć na jego ocenę.

Sprzątanie po pożarze – od czego zacząć?

Sprzątanie można rozpocząć dopiero, gdy cała akcja gaśnicza się zakończy, a rzeczoznawca wyda stosowną opinię. Nie należy robić tego samodzielnie, gdyż w takich pomieszczeniach znajduje się wiele szkodliwych substancji, które mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Zdecydowanie lepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, która przeprowadzi kompleksowe sprzątanie domu po pożarze. Bardzo ważne jest to, aby zacząć je możliwie jak najwcześniej. Dzięki temu być może uda się uratować część pozostałego w nieruchomości dobytku.

Przed wejściem do budynku firma usuwająca szkody po pożarze musi upewnić się, czy jest to bezpieczne. Budynek musi być bowiem w dobrym stanie oraz nie grozić zawaleniem. W przeciwnym razie jego uprzątnięcie będzie niemożliwe. Usuwanie szkód to przede wszystkim utylizacja rzeczy, które uległy całkowitemu zniszczeniu oraz zabezpieczenie tych, które jeszcze nadają się do użytku. Osoby przeprowadzające sprzątanie wyposażone są nie tylko w specjalne stroje ochronne, ale i odpowiedni sprzęt, który umożliwia sprawne i dokładne usunięcie śladów pożaru.

W jaki sposób przeprowadza się sprzątanie po pożarze?

Podczas sprzątania po pożarze należy skupić się nie tylko na usunięciu uszkodzonych przedmiotów oraz powstałego w jego wyniku gruzu. Bardzo istotne jest także to, aby zniwelować nieprzyjemny zapach oraz resztki dymu, który osiadł na ścianach oraz pomieszczeniach. Najczęściej stosowana przez profesjonalne firmy metodą jest usuwanie szkód po pożarze za pomocą suchego lodu. Zapachy są neutralizowane ozonowaniem. Daje to świetne efekty i sprawia, że wnętrze takiej nieruchomości może ponownie nadawać się do użytkowania. Specjaliści neutralizujący skutki pożaru czyszczą również przewody kominowe.

pożar

Warto wiedzieć, że profesjonalnie przeprowadzone sprzątanie po pożarze pozwala na przeprowadzenie remontu już po 24h od jego zakończenia. Firmy stosują bowiem specjalistyczne środki oraz metody, które sprawiają, że odbywa się to skutecznie, a co najważniejsze dokładnie. Z pomieszczeń usuwane są wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby być groźne dla zdrowia.

Sprzęty oraz meble, które zostały zniszczone w wyniku pożaru i nie nadają się już do użytkowania, powinny zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone oraz zutylizowane. Dzięki temu nie będą one stanowiły zagrożenia dla środowiska naturalnego. 

Dokładny czas niezbędny do tego, aby dokładnie wysprzątać nieruchomość, w której wybuchł pożar, zależy głównie od jej powierzchni oraz stanu spalonych pomieszczeń i znajdujących się w nich sprzętów oraz mebli. Jeśli ogień zająć dużą powierzchnię, a straty są duże, to trzeba liczyć się z tym, że może zająć to sporo czasu. Specjaliści zadbają bowiem o to, aby były one dokładnie posprzątane. Efekty takiej pracy są jednak zachwycające.

Pożar jest zawsze wydarzeniem związanym z nerwami oraz dużym stresem. Warto oszczędzić go sobie podczas sprzątania nieruchomości. Korzystanie z usług firm zajmujących się profesjonalnym porządkowaniem po takich zdarzeniach niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego warto się na nie zdecydować.