Często łatwiej jest sprzedać produkt bezpośrednio niż na stronie internetowej, czy przez reklamę w telewizji. Najlepszym dowodem są wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które są niekończącą się serią spotkań, wieców, debat – innymi słowy eventów. O tym, ze event marketing jest skuteczny wiedzą również Polacy.

U nas najczęściej wszelkie wydarzenia promocyjne organizowane są w centrach handlowych. Nie ma w tym nic dziwnego – Polacy coraz chętniej spędzają tam czas wolny i to nie tylko na robieniu zakupów, dlatego też event marketing w Polsce cieszy się sporym powodzeniem.

Jest to miejsce, gdzie poszukujemy rozrywki lub spotykamy się ze znajomymi. Dodatkowo w galeriach handlowych mamy zagwarantowaną szeroką publiczność. Zwłaszcza jeżeli wybierzemy odpowiedni moment na organizację eventu – jak okres wyprzedaży czy przedświątecznych zakupów. Co więcej w centrach handlowych nie musimy martwić się o pogodę. Niezależnie od aury na zewnątrz mamy pewność, że nasze wydarzenie się uda. Pod warunkiem, że dobrze się przygotujemy.

Materiały z dobrego eventu możemy wykorzystać w social mediach. Często dzięki temu marki mają wspaniałe virale pokazujące co się działo i budujące ich wizerunek. Jak jednak zorganizować naprawdę ciekawe wydarzenie? Oto kilka inspiracji!

Zrób flash mob

Podczas eventu kluczowe jest zaangażowanie ludzi, a dobrze zrobiony flash mob je gwarantuje. Musi być on naprawdę porządnie przemyślany i przećwiczony, aby odciągnął uwagę od zakupów. Tutaj liczy się synchronizacja – tylko dzięki niej rezultat będzie spektakularny.

Ważne jest również wykorzystanie statystów, którzy zaangażują naszych potencjalnych klientów w zabawę. Jeżeli decydujemy się na ten rodzaj eventu to musimy być nastawieni na wiele pracy. Dodatkowo ze względu na specyfikę pracy galerii handlowych będziemy musieli zarwać noc, lub wstać bardzo wcześnie, by przećwiczyć wszystko na miejscu.

Efekt jednak może być powalający. Świetnym przykładem jest tu flash mob Opery Śląskiej, który odbył się w Centrum Handlowym Europa Centralna. Event był tak dużym sukcesem, że został powtórzony.

Walcz z obawami klientów

event marketing zalando
fot.: ims.fm

Spotkanie twarzą w twarz z potencjalnymi klientami to świetna okazja nie tylko na budowanie świadomości marki i pozytywnych skojarzeń. Możemy wten sposób przełamać obiekcje, jakie powstrzymują klientów przed zakupami. To wspaniała okazja zwłaszcza dla biznesów, które przede wszystkim działają online.

Świetnym przykładem jest Zalando pop-up store. Wiele osób woli kupować ubrania offline, ponieważ może je od razu przymierzyć, dotknąć, lepiej ocenić. Wybierając je w sieci nie czujemy zaufania do producenta. Zalando wyszło naprzeciw tych potrzeb i to w innowacyjny sposób. Dzięki zaaranżowanej strefie pop-up w galerii handlowej w ciągu trzech dni dotarło do blisko 300 000 osób i rozdało 16 000 próbek.

Łącz online z offline

W dzisiejszych czasach event powinien być tylko początkiem, a właściwie punktem kulminacyjnym szeroko zakrojonej akcji marketingowej. Aby zgromadzić społeczność na wydarzeniu i poinformować o nim potencjalnych klientach warto zakomunikować je w social mediach. Możemy rozpalać ciekawość ujawniając stopniowo kolejne atrakcje. W trakcie eventu najlepiej abyśmy najciekawsze elementy nadawali jako transmisję na żywo.

Na bieżąco powinny się również pojawiać informacje i zdjęcia na naszych kontach na Instagramie czy Facebooku. Po całym wydarzeniu  mamy możliwość zmontowania video i opublikowania zdjęć z imprezy. Materiały wideo z ciekawych eventów szybko stają się viralami i budują pozytywny wizerunek marki. Dzięki temu nasze wydarzenie dotrze do dużo szerszej grupy, niż tylko osoby obecne w galerii handlowej.

event marketing - gaming dayJest to szczególnie istotne jeżeli naszymi potencjalnymi klientami są młodzi ludzie, bardzo aktywni online. Świetnym przykładem łączenia tego, co offline, z tym, co online, był Gaming Day w rzeszowskiej Galerii Handlowej Millenium Hall. Wydarzenie zgromadziło 2,5 tysiąca wyświetleń na Facebooku, 4,5 tysiąca polubień na Instagramie.

Dobry event może być punktem kulminacyjnym całej kampanii promocyjnej. Powinien on angażować, bawić, pokazywać nasz produkt z jak najlepszej strony i przełamywać obawy potencjalnych klientów. Dzięki takim działaniom mamy okazję wywołać prawdziwe emocje, które już zawsze będą wiązane z naszą marką, a to bezcenne. Dlatego warto zainwestować w dobrze przygotowane wydarzenia.